General Information

Institutional Information: Güzel Sanatlar Fak., Resim, Resim Anasanat Dalı
Research Areas: Contemporary Art, Advertising and Acquaint, Radio, Cinema and Television, Media 6 Communication Systems, Interactive Media Design, Museology, Art, Painting, Performing and Visual Arts, Cinema-TV-Fhotography, Cartoon, Applied Arts, Graphics, Fine Arts, Plastic Arts, Art Management, Art and Design, Design Studies

Metrics

Publication

15

Thesis Advisory

6

Biography

    1982 Kayseri doğumlu Profesör Ahmet Albayrak, 2003 yılında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden fakülte birincisi olarak mezun oldu. 2005 yılında yüksek lisansını, 2008 yılında sanatta yeterliğini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat dalında tamamladı. 2010 yılında yardımcı doçent, 2012 yılında ise doçent ünvanını aldı. 

    İdari, akademik ve sanat/tasarım çalışmalarını bir çok kentte sürdüren Albayrak, Paris ve New York başta olmak üzere çeşitli kentlerde düzenlenen etkinliklere katıldı ve bir çok ödüle layık görüldü. 2013 yılında, Paris’te, IKSV desteği ile Cite Des Arts’ta misafir sanatçı olarak Türkiye stüdyosunda çalışmalar gerçekleştirdi. 2016 yılında ise New York’ta School of Visual Art’ın davetli misafir sanatçısı oldu, American Turkish Society tarafından desteklendi ve New York City’de ürettiği resimlerinden oluşan “Anemotaxis” adlı solo bir sergi gerçekleştirdi.  Eserleri İstanbul Modern, Proje4L Çağdaş Sanat Müzesi, MMOMA (Moskova Modern Sanatlar Müzesi) ve Cambridge Üniversitesi’nin yanı sıra İngiltere, Almanya, Fransa, Güney Kore, Hollanda, Yunanistan, Meksika, Makedonya, Amerika, Rusya gibi çeşitli ülkelerde sergilendi ve çeşitli özel koleksiyonlara dahil edildi. Başta 72. Devlet Resim Heykel Sergisi Yarışması olmak üzere,  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 4 defa ödül aldı. T.C. Merkez Bankası’nın sanat danışmanlığı yürütttü ve Seul, Muskat ve Çanakkale'de geniş çaplı sanat koleksiyonu sergileri gerçekleştirdi.   

    2010-2019 yılları arasında Paris, Roma, Brüksel, Brugge, Amsterdam, Barcelona, Milano, Berlin, Seul, Skopje, Muskat, New York City, Philadelphia, Ohrid gibi kentlerde çeşitli müze ve sanat kurumlarında araştırma ve incelemelerde bulundu. 2018-2019 yıllarında T.C. Cumhurbaşkanlığı'nda görevlendirildi. Dışişleri Bakanlığı'nda, Diplomasi Akademisi'nde de dersler verdi.

    2021 yılında Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'na (TRT) Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. 

    Evli ve bir çocuk babasıdır.
Contact

Email
aalbayrak@erciyes.edu.tr
Other Email
ahmetalbayrak@trt.net.tr
Web Page
http://www.ahmetalbayrak.net
Office Phone
+90 352 207 6666 Extension: 34055
Fax Phone
+90 352 437 3652
Office
Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü
Address
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ 38039 KAYSERİ