CODESYS Tabanlı Hareket Kontrolcü ile Kol Profili Otomasyon Sistemi Tasarımı ve Gerçekleştirilmesi


Tezin Türü: Yüksek Lisans

Tezin Yürütüldüğü Kurum: Erciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Türkiye

Tezin Onay Tarihi: 2017

Tezin Dili: Türkçe

Öğrenci: Erdi Yıldız

Danışman: Mehmet Bahadır Çetinkaya

Özet:

Programlanabilir Lojik Denetleyiciler (Programmable Logic Contoller, PLC) otomasyon sistemlerinde, içine yazılan programa göre girişleri denetleyen ve çıkışları kontrol eden temel elektronik donanımlardan birisidir. Hareket kontrolcüler ise PLC gibi otomasyon sistemlerini kontrol eden, PLC’lere göre RAM kapasitesi daha yüksek, çevrim süresi daha düşük, çoklu servo uygulamaları için geliştirilmiş, geniş kullanım alanına sahip elektronik kontrolcülerdir. CODESYS,  PLC ve hareket kontrolcülerin programlanması amacıyla tasarlanmış, çok yeni bir teknoloji olmasına karşın ABB, Scneider, Wago, Eaton, Mitsubishi, Festo, Beckoff ve Yaskawa gibi birçok PLC ve hareket kontrolcü üreticileri tarafından kabul görmüş, yeni üretilen birçok PLC ve hareket kontrolcü tarafından desteklenen bir programlama platformudur. CODESYS programlama platformu, PLC ve hareket kontrolcü programlama işlemi için kullanıcılarına markadan bağımsız standart bir arayüz getirmiştir. CODESYS tarafından desteklenen herhangi bir marka PLC için yazılmış programlar, CODESYS’ in desteklendiği farklı marka bir PLC’ye uygulanabilmektedir.  Bu gibi özelikleri CODESYS platformunu birçok farklı markanın desteklediği yaygın bir arayüz haline getirmiştir.

Kol profili, kanepe ve koltuklarda kol ile gövdenin bağlantısını sağlayan saplamaların bağlandığı somun delikli profildir. 

Bu tez çalışmasında Yaskawa MP2310iec hareket kontrolcü ile CODESYS programlama platformu kullanılarak Kol profili otomasyonu sistemi tasarlanmıştır.  Bu otomasyon sisteminde profil üzerine delik açma, somun çakma ve somun kaynaklama işlemleri gerçekleştirilmiştir.