Kıtlık ve Yokluklarıyla 1940’lar, Hatıralar, Hatırlananlar RÖPORTAJLAR


Creative Commons License

BİLİCİ I. E.

Sage Yayıncılık Ve Matbaacılık, Ankara, 2015

  • Basım Tarihi: 2015
  • Yayınevi: Sage Yayıncılık Ve Matbaacılık
  • Basıldığı Şehir: Ankara

Özet

Aç bir çocuğu, açlıkla mücadele eden, çocuklarını besleyemediği için kendini kaybetmiş bir anneyi, alıştığı yaşamı alt üst olmuş yaşlı bir insanı, kıtlığın ve açlığın kurbanlarını görünce neler hissederiz? Eğer aynı durum bizim başımıza gelmemişse, bir tür üstünlük psikolojisi içinde açlık ve kıtlığı, başka diyarlarda yaşayan, 'başkalarının', 'ötekilerin sorunu’ olarak görme eğilimi gösterebilir; aç kalmayı kendimize 'hiç yakıştıramayız'. Oysa bizden üç beş kuşak önceki atalarımız bunu yaşamış ve kolektif hafızamız bunu unutmuş olabilir...

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nın zor şartları arasında kalan toplumumuzda imece karakteristik yardımlaşma biçimi olmuş, açlığa, yokluğa karşı tüm toplum kenetlenerek büyük bir dayanışma içine girmişti. Savaş sadece cephedekileri vurmamış, cephe gerisindeki yaşlı, çoluk çocuk herkesi midesinden de vurmuştu. Tarihinin tozlu yaprakları karıştırıldığında Paylaşım Savaşları, sadece Türkiye'de değil, pek çok ülkede doğrudan veya dolaylı olarak kıtlık ve açlığa neden olmuştu.

1940'lı yıllarda, ülkemizde topluma malolmuş acı tatlı pek çok gelişme yaşandı. Üzerinden uzun yıllar geçtiğinden kimi unutulan, kimi de röportaj yaptığımız insanlar tarafından hâlâ hatırlanaran 70 yıl öncesindeki çocukluk dönemlerinden kesitler, bu röportajlarda gün yüzüne çıktı.

Bu eserde anlatılanlara bakılınca, özellikle gençlerimizin geçmişteki zorlukları görüp bugünkü imkânlar içinde daha büyük işler başarmak için çok çalışmaları, birlik ve beraberlik içinde olmaları gerektiği görülür. Genç bir insanın hayatın zorluklarına karşı daha dayanıklı olması, moral ve motivasyonunun artması için anlatılanlar ders vericidir, gerçek bir hayat dersi... Savaşlar ve doğal afetlerden geçip gelmiş atalarımız ayağa kalkabildilerse, bizim çok daha büyük atılımlar yapmamız beklenir.

Bu röportajlarda ilginç, acı, şaşırtıcı, gurur verici çeşitli öykü ve dönemin gelişmelerine tanık olacak, konuşma diliyle anlatılan hatıralara kulak verecek; yakın tarihimizin bu geçit töreninde, geçmişimize yolcuğa çıkacaksınız.