Methods and Techniques in Visual Arts Education Applications


Karakuş E.

Yöntem ve Teknikleriyle Görsel Sanatlar Eğitiminde Uygulamalar, Prof. Dr. Vedat Özsoy, Editör, Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği Yayınları, Ankara, ss.175-230, 2006

  • Basım Tarihi: 2006
  • Yayınevi: Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği Yayınları
  • Basıldığı Şehir: Ankara
  • Sayfa Sayıları: ss.175-230
  • Editörler: Prof. Dr. Vedat Özsoy, Editör

Özet

Yöntem ve Teknikleriyle Görsel Sanatlar Eğitiminde Uygulamalar

Seramik Çalışmaları Bölümünde materyaller, yoğurma ve modelleme teknikleri;sucuk tekniği, levha tekniği bilye tekniği para teknikleri çeşitli uygulama konularıyla ele alınmaktadır. Görsel sanatlar öğretmenlerine çeşitli düzeylerde uygulama yapmaları için fikir ve bilgiler sunmakta olan bu bölüm, yöntem ve uygulamaların detaylarının da görsellerle anlatımını içermektedir. Fırınlama süreci anlatılmaktadır. Düşük ısıda fırınlanan bileşenlerle yapılan örnekler de yine bu bölümde ele alınmakta ve örneklerle açıklanmaktadır.

Kağıt Sanatı Bölümünde kağıt türleri listelenmekte ve açıklanmaktadır. İki boyutlu uygulamalar; kesik atma, katlamalı kesme, ilmik ve bükme, kolaj,  katmanlı oyma, oyma taşıma, oluklu kazıma yöntemlerini içermektedir. Rölyef etkisi veren çalışmalar da yine bu kısımda ele alınmaktadır. Üç boyutlu uygulamalar kağıt bölümünün ikinci aşamasını oluşturur. Kağıt ekleme, inşaa, serbest birleştirme gibi yöntemler uygulamalı olarak ele alınmaktadır. Bu bölüm  uygulamaların detaylarının görsellerle anlatımını içermektedir.