A Unique Example Having with of Harem and Selamlık Departments in Talas District of Kayseri: Bayer Konağı


Creative Commons License

Turgut D.

Türk-İslam Medeniyeti Akademik Araştırmalar Dergisi, vol.15, no.29, pp.87-110, 2020 (Refereed Journals of Other Institutions)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 15 Issue: 29
  • Publication Date: 2020
  • Title of Journal : Türk-İslam Medeniyeti Akademik Araştırmalar Dergisi
  • Page Numbers: pp.87-110

Abstract

Talas is a township, located about 8 km eastern of the center of Kayseri. In Talas, it was seen that Turkish, Greek and Armenian populations lived together in the Late Ottoman Period and they shared the same neighborhood, street and even the same parcel. Within the scope of this study, Bayer Konağı which is consideration to belong to a non-Muslim family having with two separate departments as harem and selamlık was examined. The Bayer Konağı is located on Kazım Paşa Street in Harman District. This street and district is in an area where intensively accommodated Talas traditional houses remain in their original state in Talas. In this study, the plan features of the house are given in detail in the basement, ground floor and first floor with the plan elements. On the other hand, the facade features are presented with each facade separately with facade elements. As a result, certain features of traditional Talas houses have been put forward while this house is a unique example in among the Talas houses with its harem and selamlık departments and uncommon plan type.

Kayseri’nin bir ilçesi olan Talas, şehir merkezinin 8 km kadar doğusunda yer almaktadır. Geç Osmanlı Döneminde, Türk, Rum ve Ermeni nüfusun Talas’ta bir arada yaşadığı, aynı mahalleyi, sokağı ve aynı parseli paylaştığı görülmüştür. Bu çalışmada, harem ve selamlık olarak iki ayrı bölüme sahip gayri-müslim bir aileye ait olduğu düşünülen Bayer Konağı geleneksel bir ev olarak incelenmiştir. Bayer Konağı, Harman Mahallesi’nde, Kazım Paşa Caddesi üzerinde yer almaktadır. Bu cadde ve mahalle Talas’ta özgün haliyle kalabilmiş geleneksel Talas evlerinin yoğun olarak bulunduğu bir bölgededir. Evin plan özellikleri bodrum kat, zemin kat ve birinci kat özelinde verilmiştir. Cephe özellikleri olarak ise her bir cephe ayrı olarak cephe elemanlarıyla birlikte ele alınmıştır. Sonuç olarak, geleneksel Talas evlerinin özelliklerini taşımakla birlikte Bayer Konağı harem ve selamlığa sahip sofasız plan tipiyle Talas evleri içerisinde özgün bir örnektir.