İSRAİL-FİLİSTİN MESELESİ


Creative Commons License

DEVECİ C.

Diğer, ss.29, 2015

  • Basım Tarihi: 2015
  • Sayfa Sayıları: ss.29

Özet

İsrail-Filistin meselesi kamuoyunda sürekli gündemde olan bir süreçtir. Sorunun temelinde İsrail olmasına karşın batılı kaynaklara itibar edilmekte ve Filistin sorunu olarak isimlendirilmeler yapılmaktadır. Aslında bölgede Filistin sorunu değil bir “İsrail Sorunu” vardır. Bu sorun çözülmedikçe bölge huzura kavuşmayacaktır. Şu an Ortadoğu’nun içerisinde bulunduğu şiddet sarmalından bölgenin gerçek problemleri görülememektedir/gösterilmemektedir.
Çalışmanın öncelikli amacı İsrail’in kurulmasıyla birlikte başlayan sürecin temel noktalarını aktarmaktır. Tarihi süreç içerisinde önemli görülen başlıklar okuyucunun dikkatine sunulmuştur. İkinci olarak okuyuculara medyayı takip ederken göz önünde bulundurmaları gereken başlıkları hatırlatma kaygısı taşımaktadır. 
1948’den itibaren birçok farklı isimle anılan İsrail-Filistin arasındaki barış görüşmelerinde aşılması gereken sorunların dönüm noktaları verilmeye çalışılmıştır. Ayrıntıdan ziyade temel başlıklarla tanımlamalar yapılmıştır. 
Siyonizm nedir? Yahudi göçleriyle İsrail nasıl kuruldu? Öncelikle bu sorulara cevap vermeye çalışıldı. Daha sonra birçok barış görüşmesinde Kudüs’ün statüsü ile birlikte temel problemlerin başında gelen Filistinli Mülteciler ve Yahudi Yerleşimleri problemleri temel düzeyde tanımlanmaya çalışıldı