COVID-19 and Venous Thromboembolism Management


Creative Commons License

Tutar N., Baran Ketencioğlu B.

in: COVID 19 and Chest Diseases Clinics In the Normalization Process - 2021, Prof. Dr. Akın KAYA, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, Ankara, pp.26-32, 2021

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Vocational Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.26-32
  • Editors: Prof. Dr. Akın KAYA, Editor
  • Erciyes University Affiliated: Yes

Abstract

Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) has led to a worldwide epidemic and patients with the infection are referred to as COVID-19. Although COVID-19 is generally considered a respiratory disease, there is clearly an unexpected thrombotic potential. An inflammatory, hypercoagulable and hypofibrinolytic condition occurs due to the pathophysiology of the disease and the subsequent coagulopathy. It has been shown that the complications of thromboembolism increase in patients who are followed up in the general service and intensive care unit due to COVID-19. This section will discuss coagulopathy, risk of VTE, and prevention and treatment of VTE in COVID-19 patients.

Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) dünya çapında bir salgına yol açmıştır ve enfeksiyonu olan hastalar COVID-19 olarak adlandırılmaktadır. COVID-19 genellikle bir solunum yolu hastalığı olarak kabul edilmesine rağmen, açıkça beklenmeyen bir trombotik potansiyel vardır. Hastalığın patofizyolojisi ve ardından gelişen koagülopatiye bağlı, enflamatuar, hiper pıhtılaşma ve hipofibrinolitik bir durum oluşur. COVID-19 nedeniyle genel servis ve yoğun bakımda takip edilen hastalarda tromboemboli komplikasyonlarının arttığı gösterilmiştir. Bu bölümde COVID-19 hastalarında, koagülopati, VTE riski ve VTE'nin önlenmesi ve tedavisinden bahsedilecektir.