An Alternative Customs and Tax Payment System for Chad Country Using Smart Card Technology


Djalal Y. I. , Babayiğit B.

4th International Mediterranean Science and Engineering Congress (IMSEC 2019), Antalya, Turkey, 25 - 27 April 2019, pp.1-10

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Antalya
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.1-10

Abstract

The use of smart card technology in developed and developing countries for different areas makes life easier. Due to the use of automatic identification systems through smart cards, time loss and cost are decreased in our daily life. With this technology, the problems such as fake identity and administrative corruption which prevent the development of a country can be eliminated. Two most important problems of Chad Republic are the lack of not using smart card technology in customs and tax payment systems. Therefore, there are big difficulties experiencing in customs and tax payments. The lack of not using a system such as a smart card system in related institutions has caused some of the working staff to provide unnecessary flexibility during working hours. In this study, an alternative customs and tax payment system is offered by using smart card technology. RFID Card, JAVA and MySQL technologies are used for the developed system. The proposed system is very flexible and easy to use. The system developed for the Chad Country can also be used in other African countries, particularly in CEMAC (Cameroon, Congo, Central African Republic, Equatorial Guinea and Gabon).

Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde farklı alanlar için akıllı kart teknolojisinin kullanımı insanların hayatlarını kolaylaştırmıştır. Öyle ki akıllı kartlar sayesinde otomatik kimlik tanıma sistemlerinin kullanımı ile günlük yaşamamızda zaman kaybı ve maliyet azalmıştır. Ayrıca bu teknoloji ile sahte kimlik ve idari yolsuzluk gibi bir ülkenin gelişmesini engelleyen sıkıntılar ortadan kaldırılabilmiştir. Gümrük ve vergi ödeme sistemlerinde akıllı kart teknolojisinin kullanılmaması Çad Cumhuriyeti’nin en önemli problemlerindendir. Bu nedenle gümrük ve vergi ödemelerinde büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. İlgili kurumlarda akıllı kart sistemi gibi bir sistemin kullanılmaması çalışan personelin kimisinin çalışma saatlerinde gereksiz esneklik sağlayabilmesine sebep olmuştur. Bu çalışmada Çad Cumhuriyeti için akıllı kart teknolojisi kullanarak alternatif gümrük ve vergi ödeme sistemi sunulmaktadır. Geliştirilen bu sistem için RFID Kart, JAVA ve MySQL teknolojileri kullanılmıştır. Önerilen sistem oldukça esnek ve kolay kullanıma sahiptir. Çad Cumhuriyeti  için geliştirilen sistem, CEMAC ülkeleri (Kamerun, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi ve Gabon) başta olmak üzere diğer Afrika ülkelerinde de kullanılabilir.