Autonomous and Intelligent Systems Laboratory

Otonom ve Zeki Sistemler Laboratuvarında uçuş dinamiği ve otopilot tasarımı; aviyonik yazılım ve donanım; İHA, roket, uydu, uzay aracı sistemleri tasarımı ve simülasyonu; yapay zekanın havacılık problemlerinin çözümünde kullanımı; hedef tespiti ve takibi gibi konularda lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde araştırmalar yapılmaktadır.

Son teknolojiler hava/uzay araçlarına insan müdahalesi olmadan da birçok görevi yerine getirebilme imkanı sunmaktadır. Bu araçların klasik otomatik kontrol edilmesinden öte artık belirli görevleri yerine getirmeyi öğrenebilecekleri yapılar geliştirilmektedir. Hava/uzay araçlarına kabiliyet kazandırmada önemli bileşenlerden biri olan aviyonik sistemler günümüzde yeni bir araç üretiminde toplam maliyetin %35-40’ını oluşturmaktadır. Otonom ve robotik sistemlerin bu paydaki yeri de oldukça yüksektir. Bu alanda laboratuvarımızda gerçekleştirilen yeni çalışmalarda da ekonomik katkıların yanında sistem performansının ve kapasitesinin artırılması, daha kullanışlı hale getirilmesi veya bakımının kolaylaştırılması gibi önemli başarılar sağlaması hedeflenmektedir.

Laboratuvarımız araştırma fikri uygun görülen tüm öğrencilerin kullanımına açıktır. Öğrenci taleplerine istinaden projelerinin geliştirilmesinde ve laboratuvarda gerçekleştirilmesine rehberlik sunulmaktadır.

Recent Publications