The effect of the video contents in online marketing communication to the publicity of a product


Cıngı M.

Humanities Sciences, vol.10, no.4, pp.145-163, 2015 (International Refereed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 10 Issue: 4
  • Publication Date: 2015
  • Doi Number: 10.12739/nwsa.2015.10.4.4c0198
  • Title of Journal : Humanities Sciences
  • Page Numbers: pp.145-163

Abstract

Social media is frequently used by users not only to share, but also to decide in shopping process  (Altaş, 2010:127-128).

Businesses must execute their online content management like texts, pictures and videos efficiently to answer scans by users and to be in top in search results particularly in Google. In addition to this, businesses must encourage the most followed expert users to generate like these contents.    

In this study, the effect of video contents which are used for getting and sharing information to the publicity of product is searched. The video contents are analyzed in DSLR cameras sample via Wang and Fensenmaier’s method and İnan and Ölçer’s study. As a conclusion, it is determined that especially user generated contents have more effects on publicity.

Sosyal medya bireyler tarafından sadece paylaşımda bulunmak için değil, alış veriş yapma sürecinde bir karara sahip olmak için de sıklıkla kullanılan bir mecradır(Altaş, 2010:127-128).

Google başta olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda yer alarak kullanıcıların yapmış olduğu taramalara cevap verebilmek için işletmelerin yazı, fotoğraf ve video gibi online içeriklerin yönetimlerini etkin uygulamaları gerekmektedir. İşletmelerin ayrıca takipçi sayısı yüksek uzman kullanıcıları bu tür içerikleri oluşturmada teşvik etmeleri gerekmektedir.

Bu çalışmada bireylerin bilgi edinmede ve paylaşmada etkin kullandıkları video içeriklerinin ürün tanıtımına olan etkisi araştırılmıştır. Wang ve Fensenmaier’in ortaya koymuş olduğu yöntem ve İnan ve Ölçer’ in yapmış oldukları araştırmadan yola çıkılarak video içerikleri DSLR kameralar örnekleminde analiz edilmiş; bu analiz neticesinde özellikle kullanıcıların ürettiği video içeriklerinin tanıtımda yüksek etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.