Genel Bilgiler

Biyografi

Koray Değirmenci 1976 yılında Kayseri'de doğdu. 1992 yılında başladığı Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne 2 sene, 1994 yılında girdiği ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümüne de 2 sene devam ettikten sonra 1996 yılında ODTÜ Sosyoloji Bölümü'nde lisans eğitimine başladı ve 1999 yılında mezun oldu. 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden MA derecesini, 2008 yılında ODTÜ Sosyoloji Bölümü'nden doktora derecesini aldı. Bu arada 2004-2005 yılları arasında University of Massachusetts Amherst Sosyoloji Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı ve bir yandan da doktora çalışmalarına devam etti. Değirmenci 2016 yılında Hollanda'da Amsterdam Üniversitesi Centre for Globalisation Studies'de Hollanda'da temelde 2. kuşak Türk göçmenlerin müzik pratikleri üzerine 6 aylık bir post-doktora çalışması yürütmüştür.

Değirmenci'nin başlıca akademik çalışma alanları müzik, fotoğraf ve kent sosyolojisidir. Temelde bu alanlarda farklı akademik dergiler ve derleme kitaplarda yayınları mevcuttur. The World of Music, Turkish Studies, International Review of the Aesthetics and Sociology of Music, Philosophy of Photography, South African Journal of Philosophy, Made in Turkey: Studies in Popular Music ve Aesthetic Dimension of Visual Culture bu akademik dergi ve derleme kitaplardan bazılarıdır. İlk kitabı "Creating Global Music in Turkey" Lexington Books tarafından 2013 yılında basılmıştır. İkinci kitabı Fotoğrafın İmgeleri: Temsil, Gerçeklik ve Dijital Çağda Fotoğraf 2016 yılında Doğu Kitabevi tarafından basılmıştır. 

Değirmenci müziğin toplumsal anlamları ve müzik üzerinden kültür-yapısal formasyonlar arasındaki ilişkiye duyduğu teorik ilginin yanısıra tanbur yapımında da çalışmalarını atölyesinde sürdürmektedir. Ülkemizin önde gelen lütiyelerinden aldığı bilgiler ve alanda yapılan akademik çalışmalar ışığında farklı ağaç türlerinin ve tekne/kapak formlarının tanburdaki akustik etkilerini deneyimlemektedir.   

 

Kurum Bilgileri

Birim
Edebiyat Fakültesi
Bölüm
Sosyoloji
Ana Bilim Dalı
Kurumlar Sosyolojisi

İletişim

E-posta
koray@erciyes.edu.tr
Web Sayfası
http://aves.erciyes.edu.tr/koray/
İş Telefonu
+90 352 207 6666 Dahili: 33676