Biyografi

B

Bergama/Türkiye’de doğdu. 2000 yılında Gazi Üniversitesi Resim-İş öğretmenliği lisans programını birincilikle tamamladı. 2003 yılında aynı Üniversite’nin Eğitim Bilimleri Enstitüsünde, sanat eğitimi üzerine yüksek lisans, 2008’de ise doktora programını tamamladı.
2005 yılında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi oldu. 2009-2010 öğretim yılında burslu araştırmacı olarak Birmingham City, Sanat ve Tasarım Üniversitesinde bulundu. 2010 yılında Yardımcı Doçent ve 2013 yılında Doçent unvanını aldı.
Eserleriyle ulusal ve uluslarası sergilere katılan ve çeşitli hakemli dergilerde sanat ve sanat eğitimi alanında yayınları bulunan Aykut,  “Sanat Eğitiminde Estetik” adlı kitabını  2012 yılında ve 2018 yılında Estetik Paradigmalar Işığında Sanat ve Eğitimi adlı ikinci kitabını uluslararası yayın evi olan Pegemden yayımlandı. Plastik sanat alanında Aykut, özellikle son çalışmalarını, yaşamında iz bırakan günlük nesnelerden aldığı ilhamla,  metoforla bütünleşen görsel estetik imgelerin plastik unsurlarını ön plana çıkaran deneysel bir yaklaşımla ele alarak eserlerini biçimlendirmektedir.

Kurum Bilgileri

  • Doç.Dr.Aygül AYKUT

    GÜZEL SANATLAR FAK., RESİM